Tipy na zastávky cestou do Livigna

Garmisch – Partenkirchen
Pokud jedete s malými dětmi nebo prostě máte rádi vice zastávek cestou, můžeme doporučit již krátké zastavení v německém městečku Garmisch -Partenkirchen. Trasa Vaší cesty prochází přímo centrem a není tedy problém zastavit se na kávu nebo oběd.

Zastávka před Fernpassem
Jedinečný výhled je z odpočívadla s restaurací a toaletami ještě krátce před Fernpassem (1 212 m n.m.). Výhled na Zugspitze, nejvyšší horu Německa a smaragdové jezero Blindsee pod Vámi, určitě stojí za krátkou zastávku.

Zastávka pod Fernpassem s výhledem na hrad
Z druhé strany průsmyku pak lze doporučit zastávku s výhledem na pohádkový hrad Fernstein a stejnojmenné jezero. I tady je přímo u parkoviště restaurace a toalety.

Martina je hraniční přechod mezi Rakouskem a Švýcarskem
Krátce před ním můžete odbočit do Samnaun, jednoho z nejmodernějších lyžařských středisek Švýcarska, které je také jedinou švýcarskou bezcelní zónou, tedy dobrým místem k nákupu benzínu, kosmetiky, šperků a hodinek i lihovin. Cesta přes Rakousko je sjízdná vždy, cesta sem po švýcarském území je v zimě někdy ohrožena lavinovým nebezpečím. V létě ji ale rozhodně doporučuji zejména milovníkům vysokohorské autoturistiky, protože silnička se tady proplétá kamennými tunýlky vykutanými do strmých skalních stěn. Jezdí tudy ale i poštovní autobusy. Samnaun má v zimě mimořádně dlouhou lyžarskou sezónu (listopad až květen) a v létě skvělou nabídku pro ubytované turisty. Všichni mají totiž lanovky zdarma a místní karta zahrnuje i řadu dalších aktivit – vstup do wellnesscentra, do místního muzea, výlety s horským vůdcem a další. Oblíbená restauarace pro Apres Ski Restaurant Schmuggleralm, 7563 Samanun Dorf, www.schmuggleralm.ch, stylové prostředí připomínající doby, kdy tudy vedly pašerácké stezky. Jedinečné jsou Open-Air koncerty přímo v lyžařském areálu, letos 26.4.

Scuol
Půvabné městečko s termálními lázněmi a 11 prameny minerální vody, kterou si můžete zdarma natočit. Krásná zákoutí starého města a domy zdobené háčkovanými záclonkami. Mnoho restauarací, kaváren a hotýlků. Pěšky lze dojít do blízké Vulpery, dřívější hlavní lázeňské části s typickou promenádou. Ve Scuolu se můžete ubytovat také v jedné z nejmodernějších mládežnických ubytoven v blízkosti nádraží a lanovky na Motta Naluns. www.youthhostel.ch/scuol

Scuol je také poslední vlakovou zastávkou Rhétské dráhy. Vydat se odtud můžete do Churu, hlavního města kantonu Graubünden, ale i do Davosu nebo Sv. Mořice.

Zajímavé obchody v místě:

  • EngadinBooking Souvenirs shop, Scuol , Stradun 322, CH-7550 Scuol
  • Hatecke, Center Augustin, CH-7550 Scuol, nabídka jedinečných místních klobás, hatecke.ch
  • každý pátek od 10.00 farmářský trh ve Scuolu

S-charl
S-charl je zapomenutá vesnička vysoko v horách na hranici Švýcarského národního parku, která láká pěší turisty, cyklisty i romantiky. Dříve tady byla hornická osada, dnes sem v létě zajíždí poštovní autobus, ale dojedete sem i autem. V zimě se sem můžete vydat pouze kočárem taženým koňmi. Tip na ubytování: Gasthaus Mayor, S-charl, Dominique Mayor, S-charl 563, CH-7550 Scuol, Tel. +41(0) 81 864 14 12., www.gasthaus-mayor.ch.

Guarda
Půvabná tradiční engadinská vesnice s domy zdobenými sgrafiti. Odtud pochází také dětský literární hrdina Schellen Ursli, jehož příběh byl loni zfilmován. Vesnice získala i ocenění vesnice roku. Najdete tady příjemné restaurace i hotýlky. V sousedství jsou další dvě podobně malebné, ale méně turisty navštěvované vesnice Bos-cha a Ardez. Místní tradiční slavností je Chalandamarz v Guardě, která se koná vždy 1.3., začátek v 9.00. Tento den si nenechá ujít nikdo z místních, mladí chlapci stejně oblečení do modrých halen obcházejí s velkými zvonci vesnici, aby zahnali zimu a přivolali jaro.

Tarasp
Hrad, který se pyšně vypíná nad údolím Innu nelze přehlédnout. Pokud ho budete chtít navštívit, přivede Vás k němu most za Scuolem mířící do stejnojmenné vesnice. Zastávka má i svou kulinářskou stránku, restauarce hned naproti k hotelu patří k nejlepším v Engadinu. Prohlídky hradu jsou možné i v zimě a sice vždy úterý a ve čtvrtek 23.12.-9.4.2016 od 16.30 v létě denně ve 14.30 a v 15.30., www.schloss-tarasp.ch

Ftan
Další z půvabných vesnic v okolí, odkud rovněž vyjíždí lanovka do lyžařského areálu Motta Naluns. Projet se tady můžete ale také od prosince do dubna na běžeckých tratích Daria Cologny, švýcarské lyžařské legendy

Praktické info k tunelu na cestě do Livigna:

  • otevírací doba 24 hodin s výjimkou soboty v následujících časech (5.00-10.00 doprava jen ve směru do Svýcarska, 11.00-18.00 doprava jen směrem do Itálie)
  • cena v zimě: 38 CHF, v sobotu 44 CHF
  • cena v létě: 16 CHF, noční tariff 18 CHF